Zasady pielęgnacji odzieży medycznej

Czy przy zakupie swojego pierwszego uniformu do pracy zastanawialiście się jak powinna wyglądać jego prawidłowa pielęgnacja? Jak pozbyć się niechcianych zabrudzeń czy nie spowodować zmiany koloru podczas prania?

W tym artykule postaramy się przedstawić zasady pielęgnacji, a także podzielić się kilkoma wartościowymi wskazówkami jak poradzić sobie z trudnymi plamami. Naszym celem jest udowodnienie, że pranie odzieży medycznej nie jest uciążliwe, a zarazem łatwe i przyjemne w codziennych obowiązkach. 

Sama kupując swój pierwszy scrubs obawiałam się w jakiej temperaturze powinnam uprać, by pozbyć się bakterii i zabrudzeń, a przy tym nie uszkodzić materiału, który był tak przyjemny w dotyku. Teraz wiem, że przestrzegając zasad prania umieszczonych na metkach, nie zniszczę odzieży oraz pozbędę się niepotrzebnych zanieczyszczeń.

Na co dzień odzież medyczna narażona jest na wiele drobnoustrojów pochodzących z materiału biologicznego pacjenta oraz substancji i materiałów stosowanych w leczeniu. Dlatego ważne jest, by zadbać o higienę w pracy, gdyż narażamy zarówno siebie jak i pacjentów.

Czytając artykuł sprawdzisz jak można zadbać o swoją odzież medyczną, by służyła Ci przez wiele miesięcy, jak i wiele lat. 

1. Czemu pielęgnacja odzieży medycznej jest tak ważna?

Prawidłowa pielęgnacja odzieży medycznej wpływa na komfort naszej codziennej pracy. Czyste i zadbane uniformy są komunikatem dla pacjenta, że znalazł się w odpowiednich rękach. Przykładająca wagę do wyglądu odzieży medycznej placówka czy personel medyczny wykazuje dbałość o detale i wysoki standard opieki. W każdej placówce medycznej istnieją przepisy i standardy, które należy przestrzegać by zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednią higienę. Nie przestrzegając ich zwiększamy ryzyko przenoszenia zakażeń między ludźmi. 

Ważnym aspektem pielęgnacji odzieży medycznej jest także zdrowie i komfort personelu. Nieprawidłowa pielęgnacja może wpłynąć na powstawanie alergii czy podrażnień skóry. Dlatego właściwa pielęgnacja scrubs’a wpływa na komfort pracy pracowników medycznych. 

Scrubs’y powinny być uszyte z najwyższej jakości materiałów, by służyły nam przez jak najdłuższy czas, a ich wielokrotne pranie nie było im straszne. Zatem dużą rolę odgrywa fakt, w jaki sposób zadbamy o nasz strój medyczny. 

Regularne pranie odzieży medycznej nie musi oznaczać jej zużycia, a wręcz przeciwnie może wpłynąć na przedłużenie jej żywotności. Wymagające warunki pracy oraz kontakt z substancjami chemicznymi mogą wpłynąć na uszkodzenie uniformów medycznych, zatem regularna pielęgnacja pozwoli użytkować odzież medyczną przez dłuższy czas.

Podsumowując, pielęgnacja odzieży medycznej jest istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego, utrzymanie wysokich standardów higieny oraz profesjonalnego wizerunku placówki medycznej. 

2. Jak prać odzież medyczną?

Zasady pielęgnacji mogą się różnić w zależności od rodzaju odzieży medycznej oraz materiałów, z których została wykonana. Warto zwrócić uwagę na instrukcję prania i pielęgnacji umieszczoną na metkach odzieży medycznej. Producenci dostarczają informację na temat odpowiedniej temperatury prania, rodzaju detergentu oraz innych istotnych wskazówek, np. dotyczących prasowania czy suszenia. 

Tip: W odzieży medycznej COCOMED metka z instrukcją pielęgnacji znajduje się od środka na lewym boku. 

Poniżej przedstawiamy ogólne zasady pielęgnacji odzieży medycznej:

ZASADA 1 – rozdzielaj kolory 

Podobnie jak w przypadku codziennej odzieży należy oddzielać odzież medyczną według kolorów i materiałów przed praniem. Unikamy prania białej odzieży medycznej razem z kolorową lub czarną. Skutkować może to przebarwieniami, których chcemy unikać. 

ZASADA 2 – zamykaj zamek

Chcąc uniknąć zaczepienia lub zaciągnięcia o inne elementy odzieży medycznej, zawsze zamykaj zamek błyskawiczny. 

Spodnie medyczne damskie Skinny z naszej kolekcji posiadają trzy suwaki – po jednym na końcu nogawek i jeden z tyłu spodni. Zatem pamiętaj o ich zapięciu.

ZASADA 3 – usuwanie plam

Czas reakcji jest tutaj niezmiernie ważny. Im szybciej zaczniesz usuwać plamę, tym łatwiej będzie Ci się z nią uporać. Możesz użyć do tego wodę z szarym mydłem lub odpowiednie detergenty przeznaczone do danej tkaniny.

kawa i herbata – wilgotną gąbeczką rozprowadź sodę oczyszczona, nie pocieraj, po chwili spłukaj

krew – świeżą plamę namocz zimną wodą przed praniem, możesz dodać szare mydło

atrament – użyj alkoholu bezpośrednio na plamę, nie pocieraj

ZASADA 4 – nie używaj wybielacza

Jeśli chcesz długo cieszyć się swoim ulubionym kolorem, nie używaj środków wybielających. Mogą się przyczynić do utraty lub zmiany koloru Twojego scrubs’a, co jest oczywiście nieodwracalne.

ZASADA 5 – temperatura prania 

Przestrzegaj zalecanej temperatury prania umieszczonej na metce lub etykiecie odzieży medycznej. By pozbyć się bakterii i drobnoustrojów należy prać uniform medyczny w temperaturze 60°C lub 40°C.

ZASADA 6 – upewnij się, że pralka jest pusta po wcześniejszym praniu

ZASADA 7 – odwróć ubranie medyczne na lewą stronę i opróżnij dokładnie kieszenie

ZASADA 8 – przed pierwszym praniem scrubs’a, możesz go uprać w pralce w zimnej wodzie z dodatkiem ½ szklanki octu. Takie działanie zapewnia utrwalenie koloru i zapobiega blaknięciu.

ZASADA 9 – używaj sprawdzonych detergentów. Wiele z nich uszkadza tkaniny lub prowadzi do alergii skórnych.

ZASADA 10 – wybieraj programy prania o niższych obrotach wirowania i delikatniejszym działaniu, dostosowane do odpowiedniej tkaniny

3. Dezynfekowanie odzieży medycznej

Praca w warunkach szpitalnych charakteryzuje się częstym kontaktem z różnymi substancjami, w tym płynami ustrojowymi pacjenta, ich ciałem i innymi potencjalnie zakaźnymi materiałami. W dzisiejszych czasach nie ma potrzeby gotowania ubrań czy prania ich w bardzo wysokich temperaturach. Istnieje możliwość wykorzystania środków odkażających. 

Tip: Możesz użyć gotową mieszankę proszku do prania ze środkiem do dezynfekcji lub sięgnąć po ulubiony proszek do prania i dodać osobno proszek/płyn o charakterze dezynfekującym.

Jeśli chcesz dodatkowo zahamować rozprzestrzenianie drobnoustrojów, możesz prać odzież medyczną osobno od reszty swojej garderoby, natomiast nie jest to konieczne. 

4. Jak suszyć odzież medyczną?

Odzież medyczna Cocomed w swoim materiale zawiera włókna, które sprawiają, że czas suszenia jest znacznie krótszy. 

Tip: Rozwieś scrubs’y na wieszaku lub suszarce stojącej i pozostaw do wyschnięcia.

Tip: Susz swoje uniformy na dworze, ponieważ pod wpływem wiatru szybko schną, a dodatkowo nabierają miękkości. 

Nie zalecamy suszenia scrubs’a w suszarce bębnowej, gdyż niektóre materiały, z których wykonana jest odzież medyczna mogą w ten sposób kurczyć się. 

Pamiętaj o czarnych uniformach. Należy odwróć je na lewą stronę, dzięki czemu pod wpływem słońca nie traci swojej intensywności. 

5. Jak prasować uniformy medyczne?

Prasuj ubrania medyczne w maksymalnie 150°C. Zanim sięgniesz po żelazko, odwróć scrubs na lewą stronę.

Wiele klinik czy lekarzy umieszcza na swoich uniformach medycznych logo lub nazwisko i tytuł. Jest to idealny sposób na budowanie wizerunku. W tym przypadku należy pamiętać, aby wykonany haft prasować od spodu, by go nie uszkodzić. 

Tip: Uniformy Cocomed zawierają wyhaftowane logo, pamiętaj o ich prasowaniu na lewej stronie!

Skład tkaniny Cocomed nie jest przypadkiem. Po praniu materiał nie jest pognieciony, a wręcz idealny do założenia. Nie oznacza to, że nie należy go prasować. Warto dodać, że prasowanie scrubs’a w temperaturze do 150°C zapewnia dodatkowe pozbycie się drobnoustrojów i zanieczyszczeń, a co ważniejsze zapewnia schludny i czysty wygląd. Pamiętajmy, że taki wygląd wpływa na budowanie pozytywnych relacji z pacjentami. 

6. Przechowywanie odzieży medycznej

Czystą, wyprasowaną odzież medyczną można złożyć i umieścić na półce w szafie. Aby uniknąć niepotrzebnego zagniecenia, możesz rozwiesić swój komplet medyczny na wieszaku. 

Tip: Nie zostawiaj scrubs’a w miejscu narażonym na promienie słoneczne.

Tip: Nie trzymaj odzieży medycznej w wilgotnym miejscu – narażona jest na powstawanie pleśni i bakterii. 

Warto rozważyć oddzielne przechowywanie scrubs’ów. Najlepiej przygotuj oddzielną półkę, przeznaczona tylko na odzież medyczną.

Często Zadawane Pytania

Czy można prać odzież medyczną w domu?

Tak. Obowiązujące przepisy nie zabraniają prania odzieży medycznej we własnym zakresie.


W jakiej temperaturze prać odzież medyczną?

Odpowiednia temperatura prania uniformów medycznych to 40-60°C. Pamiętaj, że instrukcja prania znajduje się na metce.


Jak prasować fartuch?

Należy odwrócić fartuch na lewą stronę i prasować w temperaturze maksymalnie do 150°C.


Jak pozbyć się krwi z ubrania medycznego?

Przed praniem najlepiej namocz plamę z krwi zimną wodą, dodatkowo możesz użyć szarego mydła.


Czy mogę zabezpieczyć kolor swojego scrubs’a przed blaknięciem?

Tak. Przed pierwszym praniem umieść scrubs w zimnej wodzie i dodaj połowę szklanki octu.

O mnie

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ostatnio na blogu

Sprawdź nasz sklep

Koszyk zamknij